Istorijat Gimnazije

Školski odbor

Savet roditelja

ISTORIJAT GIMNAZIJE

Gimnazija "Nikola Tesla" je osnovana 3. maja 1962. godine. Školske 1962/1963. upisana su dva odeljenja sa ukupno 72 učenika. Jedno odeljenje je bilo prirodno-matematičkog smera, a drugo, društveno-jezičkog. Tadašnje nastavničko veće sačinjavalo je 7 profesora, 8 nastavnika i direktor škole Božo Zebić. Prvobitna škola delila je prostor sa osnovcima, zbog stalnog prisutnog problema oko prostora škole. Aprila 1971. godine počinje rad u novoj zgradi, ali ipak je to ostala ona ista Gimnazija, koju su svi cenili. Tada su svi učenici bili stariji od škole koju su pohađali. I ono što je za respekt, ali i ponos škole i posle toliko godina ostali su Gimnazijalci. Zahvaljujući njoj i tome što je bila baš takva, mnogo je njenih bivših učenika koji su sada cenjeni stručnjaci u raznim oblastima, ugledni privrednici, poznati društveni radnici... U posleratnom periodu je bilo više škola za kvalifikovanje radnika raznih profila. Zahtevi privrede za kadrovima sa fakultetskom spremom doveli su do otvaranja gimnazije 1962. godine, a 1977. ona se zajedno sa mašinskim školskim centrom "Božidar Maslarić" formira u "Zajedničku srednju školu". Gimnazijska zgrada se tada transformisala u centar za obrazovanje stručnih radnika građevinske struke. U okviru te škole, tada nazvane "Nikola Tesla", nalazila su se i dislocirana odeljenja centra iz Sombora, a školske 1977/1978. bilo je upisano jedno odeljenje pravne, dva odeljenja finansijske i jedno odeljenje kulturološke struke. Gimnazija se ponovo osniva 29. juna 1990. godine u novoj zgradi u kojoj je i danas i deli zgradu sa srednjom građevinskom i drvoprerađivačkom stručnom školom. Škola je 28. aprila 2012. godine obeležila pedeset godina od osnivanja gimnazije. Tom prilikom štampana je druga po redu monografija škole "Gimnazija Nikola Tesla Apatin 1962-2012". Danas gimnazija "Nikola Tesla" broji osam odeljenja.